92%

Vilém Mrštík

Vilém Mrštík
Vilém Mrštík
Národnost:ČeskáČeská
Narozen:14.05.1863 (Jimramov)
Zemřel:02.03.1912 (Brno)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Představitel českého dramatu 19. století se narodil 14. května 1863 v Jimramově v rodině chudého ševce. Jeho starším bratrem je Alois Mrštík. V roce 1869 se rodina přestěhovala do Ostravačic u Brna a potom v roce 1875 do Brna.
Vystudoval gymnázium v Brně a potom v Praze, chtěl pokračovat ve studiích na malířské akademii, ale neměl dostatek finančních prostředků. Nastoupil tedy v Praze na práva, ale ty nedokončil a věnoval se plně literatuře a žurnalistice. Byl z bratrů ten průbojnější. V roce 1889 opustil Prahu
a nastěhoval se k bratrovi do Divák u Hustopeče, kde Alois působil jako správce školy. Zde vytvořil všechna svá díla, s manželkou Boženou bydleli v domku vedle školy a zde také spáchal 2. března 1912 z nenaplněné umělecké ctižádosti a podlomeného zdraví sebevraždu.
Literárně Vilém Mrštík přispíval do časopisu Rozhledy, Ruch, Česká revue, Česká Thálie, Hlas národa, Literární listy, Pozor, Zlaté Praha, Lumír, Světozor, Národní listy, Máj a dalších novin a časopisů. Byl významným literárním a uměleckým kritikem a překladatelem z ruštiny a francouzštiny. V letech 1907-10 bratři Mrštíkové společně redigovali Moravskoslezskou revui.


Knihy

Počet knih: 3 

Období, ve kterém působil Vilém Mrštík

Moderní literatura » 19. století » Realismus » Český

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Vilém Mrštík
Vilém Mrštík
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení