86%

Ed McBain

Ed McBain
Ed McBain
Oblíbené
V oblíbených
1
Pseudonymy:Curt Cannon, Dean Hudson, Evan Hunter, Ezra Hannon, Hunt Collins, John Abbott, Richard Marsten, Salvatore Lombino
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:15.10.1926 (New York, USA)
Zemřel:06.07.2005 (Weston, Connecticut, USA)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Fenomenální autor detektivek Ed McBain (další pseudonymy Evan Hunter, Hunt Collins, Ezra Hannon, Richard Marsten, John Abbot a Curt Cannon, vlastním jménem Salvatore Lombino) byl americký spisovatel.
Slávu získal románem Džungle před tabulí (The Blackboard Jungle) z prostředí americké učňovské střední školy. Napsal scénář k filmu Alfreda Hitchcocka Ptáci (The Birds). Nejznámějším je jeho soubor detektivek 87. revír, v jehož více než padesáti detektivních románech zachycuje policistu Steva Carellu a jeho kolegy ze smyšleného amerického velkoměsta Isoly, nápadně se podobajícího New Yorku. Dále je třeba připomenout jeho detektivky s hlavním hrdinou advokátem Matthew Hopem, které také došly velkého čtenářského uznání. McBainovy detektivky vynikají realismem, shovívavostí k lidským chybám, vypravěčskou lehkostí a pozorovatelským talentem s nimiž autor vykresluje množství figurek svého velkoměstského panoptika. Některé jeho romány byly použity jako předlohy televizních seriálů (např. Columbo).
Jediným „nedostatkem“ Ed McBaina je, že se věnuje „podřadnému tématu“ jakým je detektivka. Úžasné na jeho detektivních románech, kterých napsal několik desítek, je to, že přestože jsou kulisy a osoby vyšetřovatelů stejné, nikdy se motivy neopakují a vždy jste napnuti do poslední chvíle.
Ed McBain patří mezi nejlepší světové spisovatele detektivek. Pokud máte tento žánr rádi nevynechejte ho ve svém seznamu knih k přečtení.

Zdroj:http://www.ctenarsky-denik.com/ed-mcbain/


Knihy

Počet knih: 44 

Období, ve kterém působil Ed McBain

Moderní literatura » 20. století » 2. polovina » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Ed McBain
Ed McBain
Ed McBain
Ed McBain
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení

Má v oblíbených

UživatelVloženo k oblíbeným