95%

John Irving

John Irving
John Irving
Oblíbené
V oblíbených
1
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:02.03.1942 (Exeter, USA)
Věk:81
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

John Irving, pravým jménem John Wallace Blunt, Jr., se narodil roku 1942 v Exeteru ve státě New Hampshire. Patří k úspěšným spisovatelům střední generace. Proslavil se náhle svým čtvrtým románem Svět podle Garpa (The World According to Garp, 1978), který vzbudil obrovský čtenářský zájem, podnítil polemické diskuse mezi literárními kritiky a vyvolal doslova vlnu garpománie po celých Spojených státech. Irving studoval na Pittsburské univerzitě a pak rok ve Vídni. Akademický titul získal na univerzitě v Iowě, kde také absolvoval kurs tvůrčího psaní. Jako univerzitní profesor přednášel anglickou literaturu 19. století, nyní se věnuje vlastní tvorbě a příležitostně působí jako hostující spisovatel a vede spisovatelské kursy. V současné době žije ve státě New York.

První tři jeho romány Svobodu medvědům (Setting Free the Bears, 1969), Pitná kúra (The Water-Method Man, 1972) a Stopadesátiosmilibrový sňatek (The 158-Pound Marriage, 1974) prošly bez většího povšimnutí. Velkou pozornost, avšak střízlivější odezvu vyvolal román pátý, Hotel New Hampshire (The Hotel New Hampshire, 1981), který s rozpoutanou fantazií líčí bizarní osudy jedné excentrické rodiny. V rozsáhlém a tradičně pojatém románu Pravidla moštárny (The Cider House Rules, 1985) vypráví Irving příběh ředitele sirotčince dr. Larche, porodníka praktikujícího potraty. Na náměty této knihy také vznikl film oceněný Oskarem za scénář, který napsal sám Irving. Z dalších románů vyjmenujme např. příběh, sledující životní osudy dvou přátel Modlitba za Owena Meanyho (The Prayer for Owen Meany, 1989), příběh o hledání místa jedince ve světě Syn cirkusu (A Son of the Circus, 1994), nebo humornou knihu Čtvrtá ruka (The Fourth Hand, 2001).

Pravidla moštárny však nebyla jediným (ač zřejmě nejúspěšnějším) Irvingovým zfilmovaným románem, na plátno se dostaly i knihy Svět podle Garpa (1982), Hotel New Hampshire (1984), Modlitba pro Owena Meanyho (film pojemnován Simon Birch, 1998). Nejnověji pak tento autor poskytl literární předlohu k filmu Dveře v podlaze (2004).

Zdroj:http://ld.johanesville.net/irving


Knihy

Počet knih: 16 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

John Irving
John Irving
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení

Má v oblíbených

UživatelVloženo k oblíbeným