71%

Eduard Petiška

Eduard Petiška
Eduard Petiška
Národnost:ČeskáČeská
Narozen:14.05.1924 (Praha)
Zemřel:06.06.1987 (Mariánské Lázně )
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

PhDr. Eduard Petiška (14. května 1924 Praha – 6. června 1987 Mariánské Lázně) byl český básník, prozaik a překladatel. Narodil se roku 1924 v Praze. Vystudoval gymnázium v Brandýse nad Labem, poté studoval v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dějiny literatury a germanistiky, kde získal titul PhDr.

Překládal z němčiny, především J.W. Goetha Johann Wolfgang von Goethe. Petiška je autorem mnoha knih, především pro dětské čtenáře a stal se jedním z nejoblíbenějších českých pohádkových autorů. V poezii Petiška navázal na Fr. Halase František Halas (Podzimní deník). Lyrický ráz mají i jeho prózy, v nichž se zabýval generačními a mravními konflikty (Než uzrají muži, Pomerančové šaty, Průvodce mladého muže manželstvím, Třicet manželek).
Jeho knihy pro děti (Birlibán, Jak krtek ke kalhotkám přišel, Anička malířka) se staly velice oblíbenými a dosud vydávanými pohádkami.
Kulturně výchovný význam mají Petiškovy úpravy českých a cizích pověstí a pohádek (Staré řecké báje a pověsti, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Čtení o hradech, Čtení o zámcích a městech).
Eduard Petiška zemřel roku 1987 v Mariánských lázních jako úspěšný a uznávaný autor. Svůj literární odkaz předal synovi, českému prozaikovi, který píše pod jménem Eduard Martin.


Knihy

Počet knih: 31 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Eduard Petiška
Eduard Petiška
Eduard Petiška
Eduard Petiška
Eduard Petiška
Eduard Petiška
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení