52%

Neil Gaiman

Neil Gaiman
Neil Gaiman
Národnost:AnglickáAnglická
Narozen:10.11.1960 (Portchester, Hampshire, Velká Británie)
Věk:62
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Neil Richard Gaiman (* 10. listopadu 1960, Portchester, Hampshire) je původním povoláním žurnalista, jinak spisovatel se zaměřením na sci-fi a fantasy.

Slávu si získal scénaři ke komiksům Sandman, který vypráví příběhy členů rodiny Věčných (Smrt, Osud, Sen, Touha…), hlavně osud Oneira, jinak též Morfea, pána říše snů. První díl se jmenuje Preludia a nokturna, druhý Domeček pro panenky. V roce 1991 napsal scénář k televiznímu seriálu Nikdykde a stejnojmennou knihu vycházející ze seriálu. Nikdykde je příběh jednoho vcelku obyčejného obyvatele Londýna, který pomůže dívce, kterou najde zraněnou na ulici, následkem čehož ztratí svůj stávající život, když se propadne do Podlondýna, světa zvláštních bytostí a tak trochu i kouzel.

S Terrym Pratchettem napsal román z žánru humorné fantasy Dobrá znamení, příběh o zrození Antikrista a blížícím se Armageddonu, aktivně sabotovaném andělem Azirafalem a démonem Crowleym, kteří si tento svět příliš oblíbili, a kterým by ta sabotáž šla určitě mnohem lépe, kdyby se v té porodnici tenkrát nepomíchaly ty malé děti. Napsal také román Američtí bohové, na který volně navázal knihou Anansiho chlapci. Američtí bohové jsou příběhem úpadku starých bohů po příchodu do Nového světa, a střetem mezi původními bohy (Odin, Thor, Černobog, Fae…) a bohy moderními (Media, Počítačový kluk…). Anansiho chlapci jsou příběhem dvou synů Anansiho, pavoučího boha, který před několika tisíci lety ukradl příběhy Tygrovi a tím změnil svět.

Jednou z jeho posledních knih je Hvězdný prach, pohádka o chlapci, synovi člověka a dívky z říše kouzel, a o jeho cestě za spadlou hvězdou, kterou přislíbil své lásce za její ruku. Neil se neopomněl zmínit, že na této knize nespolupracovalo žádné dítě, čehož on nelituje. Kromě již uvedených děl napsal „pohádku“ Koralina, která je též přeložena do češtiny. Jde o klasický pohádkový příběh o malé holčičce, které zlá čarodějnice ukradla rodiče a ona je musí najít, nebo se stane bezduchou loutkou. Příběh je napsán ale tak, že patří k poměrně dobře vykresleným hororům.

Kromě románů píše Neil Gaiman také písně, básně, povídky a filmové scénáře. Kromě již zmíněného seriálu Nikdykde napsal scénář k filmu Maska zrcadla, na kterém spolupracoval s režisérem filmu Davem McKeanem. Jeho romány Hvězdný prach a Koralina se dočkaly filmové adaptace, Hvězdný prach s Robertem DeNiro Michelle Pfeiffer a Claire Danes v hlavních rolích a Koralina, kde hraje Dakota Fanning a Teri Hatcher, se právě natáčí (březen 2008).

Většinu díla Neila Gaimana je možno zařadit pod žánr urbanfantasy, což je, trochu zjednodušeně, fantasy odehrávající se na pozadí skutečného světa. Neil o sobě tvrdí, že od mala toužil vyprávět příběhy, k čemuž se dá dodat snad jen to, že většina jeho čtenářů hodnotí jeho knihy a příběhy jako originální, čtivé a velmi osobité.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 27 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Neil Gaiman
Neil Gaiman
Neil Gaiman
Neil Gaiman
Přidat fotografii

Odkazy

Termín přidání odkazu4.11.2009 v 21:11
http://www.neilgaiman.com/
Osobní stránky
Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení