99%

Jane Austen

Jane Austen
Jane Austen
Oblíbené
V oblíbených
3
Národnost:AnglickáAnglická
Narozen:16.12.1775 (Steventon, Hampshire, Anglie)
Zemřel:18.07.1817 (Winchester)
Pohlaví:Žena Žena

Životopis

Dětství a mladá léta

Jane Austenová se narodila ve Steventonu v hrabství Hampshire, v početné rodině reverenda George Austena (1731–1805) a jeho ženy Cassandry (roz. Leighové) (1739–1827). Pocházela z osmi sourozenců, sama byla druhou nejmladší. Měla šest bratrů a starší sestru Cassandru, která, jak svědčí stovka zachovaných dopisů, jí byla z celé rodiny nejbližší, nicméně v mladém věku zemřela. Cassandra také namalovala jediný doložený portrét Austenové (dnes v Národní portrétové galerii v Londýně). Její bratři Frank a Charles záhy odešli sloužit na moře (dotáhli to až na post admirálů) – tato jejich kariéra ovlivnila některé situace v díle Mansfieldský park.

Od roku 1783 začalo období jejího vzdělávání. Nejdříve krátce v Oxfordu u paní Cawleyové (sestry jednoho z jejích strýců) a později v Southhamptonu. V letech 1785–1786 se vzdělávala v dívčí internátní škole v Readingu v hrabství Berkshire. Obecně tedy můžeme říct, že získala vzdělání kvalitnější než ostatní dívky v její době. Poté co byla uvedena do společnosti, vedla až do své smrti život, který se skládal z obvyklých zábav její společenské vrstvy (a zábav, které jsou do detailů popsané v jejich dílech): plesy, návštěvy známých a příbuzných, čas od času i návštěva Londýna. Jednou z mála „událostí“ v jejím jinak klidném životě, se stalo milostné zklamání v podobě z její strany zrušeného zasnoubení s jistým mladým mužem jménem Harris Bigg-Wither. V lásce Jane Austenová neměla štěstí a stejně jako její starší sestra zůstala neprovdána.

Dospělost

V roce 1801 se rodina přestěhovala do západoanglického lázeňského města Bath (toto prostředí se Austenové stalo inspirací pro mnohá díla). Po smrti otce v roce 1805 Jane, Cassandra a jejich matka žily s Frankem a jeho rodinou, a to až do roku 1809, kdy se znovu přestěhovaly, tentokrát do Chawtonu. Zde je jejich další bratr Edward usídlil v nedalekém domě (dnes zde existuje Muzeum Jane Austenové). V této době již byla etablována jako spisovatelka, pokud se to tak dá říct, protože její díla vycházela anonymně (až po její smrti bratr Henry přiznal veřejně její autorství).

Problémem se ukázalo být chatrné zdraví. Dnes se uvažuje, že snad trpěla Addisonovou chorobou. Snaha vyléčit se ji vedla do Winchesteru, ale postup nemoci byl tak rychlý, že zemřela během dvou měsíců. Pochována je v místní katedrále.


Knihy

Počet knih: 13 

Období, ve kterém působil Jane Austen

Moderní literatura » 19. století » Romantismus » Světový

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Jane Austen
Jane Austen
Jane Austen
Jane Austen
Jane Austen
Jane Austen
Jane Austen
Jane Austen
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení

Má v oblíbených

UživatelVloženo k oblíbeným