96%

J. K. Rowlingová

J. K. Rowlingová
J. K. Rowlingová
Oblíbené
V oblíbených
5
Pseudonym:Robert Galbraith
Národnost:BritskáBritská
Narozen:31.07.1965 (Velká Británie, Yate)
Věk:57
Pohlaví:Žena Žena

Životopis

Joanne Kathleen Rowling se narodila v Yate, Gloucestershire ve Spojeném království 31. července 1965. Společně se svou matkou, otcem a sestrou Dianne přestěhovala do Winterbourne, Bristolu a nakonec do Tutshillu. Svoje první dílo napsla v šesti letech. Jmenovalo se Příběh o králíkovi jménem Králíček.

Navštěvovala Wyedeanskou střední školu, kde často svým přátelům vyprávěla příběhy. Jako vysokoškolské zaměření si na nátlak rodičů vybrala francouzštinu, což později označila za životní chybu. Po ročním pobytu v Paříži, který byl součástí jejích vysokoškolských studií, se vrátila do Anglie, kde pracovala hlavně pro Amnesty International.

Rowlingová se přestěhovala do Portugalska, aby zde vyučovala angličtinu. Zde se vdala za portugalského televizního reportéra Jorga Arantese. V roce 1993 se jim narodila dcera Jessica Rowlingová Arantesová. Manželství ale nevydrželo a Rowlingová se ještě před rozvodem v roce 1994 vrátila spolu se svojí dcerou do Edinburgu.

Nápad na příběh o kouzelnickém učni dostala během cesty vlakem z Manchesteru na nádraží King's Cross v Londýně. Během pěti let vymyslela rozsáhlý kouzelnický svět a napsala deset verzí první kapitoly.

Příběh psala své malé dceři Jessice, ale dala jej přečíst svým přátelům, kterým se velice líbil a objev byl na světě. Roku 1996 jí její literární agent našel nakladatelství Bloomsbury, které její knihy vydává dodnes. První díl vyšel roku 1997, druhý, třetí a čtvrtý vždy s ročním časovým odstupem, pátý zhruba v polovině roku 2003, v češtině 29.2.2004.

V současnosti je J.K.Rowlingová opět vdaná (s manželem Neilem Murrayem) a má tři děti. Nejstarší je Jessica z jejího prvního manželství, v roce 2003 se jí narodil syn David a v lednu 2005 přibyla Mackenzie Jean. Dnes je Joanne Kathleen Rowlingová považována za jednu z nejbohatších žen na světě.


Knihy

Počet knih: 25 

Komentáře

Termín přidání komentáře26.2.2011 v 12:01
Má nejoblíbenější autorka ženského pohlaví. Ano vpravdě příběh o rozvedené popelce, která po kavárnách píše příběh o Harry Potterovi, vedle sebe svou malou dceru Jessicu, je přeci jen trošku "silný" a zmedializovaný, ale tahle žena dokázala naplnit díru na literárním trhu. Harry Potter je přesně to co tu dle mého názoru chybělo. A co si budeme povídat napsala to dobře. Jinak bych to nečetl a se mnou dalších několik miliónů lidí.
Přidat komentář

Fotografie

J. K. Rowlingová
J. K. Rowlingová
J. K. Rowlingová
J. K. Rowlingová
J. K. Rowlingová
J. K. Rowlingová
J. K. Rowlingová
J. K. Rowlingová
J.K.Rowlingová
J.K.Rowlingová
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení

Má v oblíbených

UživatelVloženo k oblíbeným