56%

Roger Zelazny

Roger Zelazny
Roger Zelazny
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:13.05.1937 (Euclid, Ohio, USA)
Zemřel:14.06.1995 (Santa Fe, New Mexico, USA)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Roger (Joseph Christopher) Zelazny se narodil roku 1937 v Euclidu (Ohio, USA). Jeho otec již v mládí emigroval z Polska, se svou ženou Josephine se seznámil v Chicagu. V letech 1955-1959 studoval na Western Reverse University v Clevelandu (kterou ukončil jako bakalář z angličtiny) a na Columbia University v New Yorku se specializací na alžbětínské drama (kde studium ukončil jako magistr, M.A.). V letech 1962-1969 pracoval Zelazny jako zaměstnanec zdravotní a sociální pojišťovny v Clevelandu a v Baltimore. V roce 1969 se zcela dal na literární dráhu a stal se spisovatelem na volné noze. Ve svých 38 letech se přestěhoval do Santa Fé, kde žil až do své smrti.

Zelaznyho největší tvůrčí období spadá do 60. a 70. let. První povídku - Vášnivá hra (Passion Play - Amazing, 8/62) publikoval Zelazny v roce 1962 a do konce svého života napsal více jak 150 povídek a přes 50 knih. Mezi Zelaznyho nejlepší díla patří Pán světla (Lord of Light, 1967), Tento nesmrtelný (This Immortal, 1966), Bytosti světla a temnot (Creatures of Light and Darkness, 1969), série o Amberu a pochopitelně spousta vynikajících povídek a novel jako Alej prokletí (Damnation Alley).

Zelazny je považován za představitele směru “New Wave”. Staví na propracovaném psychologickém profilu postav, stejně jako na zasazení děje. Charakteristickým rysem jeho děl je zamlžování rozhraní mezi fantasy a science fiction. Některé z jeho nejlepších románů jsou založeny na mytologiích různých kultur. Jeho Pán světla staví na Hinduismu, Egyptští bohové a bohyně figurují v Bytostech světla a temnot, zatímco Oko kočky (Eye of the Cat) obsahuje části Navažského náboženství a folklóru. Třebaže Amber spadá do období nové vlny, určitě do ní vůbec žánrově nepatří.

Zelazny za svou práci získal mnoho ocenění včetně šesti Hugů, udělovaných fanoušky, tří Nebul, které dostal od Asociace science fiction spisovatelů, a dvou cen Locus.

14. června roku 1995 zemřel Roger Zelazny v nemocnici Sv. Vincenta na selhání ledvin úzce spojené s rakovinou.

Zdroj:http://ld.johanesville.net/zelazny


Knihy

Počet knih: 17 

Období, ve kterém působil Roger Zelazny

Moderní literatura » 20. století » 2. polovina » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Roger Zelazny
Roger Zelazny
Roger Zelazny
Roger Zelazny
Roger Zelazny
Roger Zelazny
Roger Zelazny
Roger Zelazny
Přidat fotografii

Odkazy

Termín přidání odkazu19.2.2010 v 22:37
http://www.roger-zelazny.com/
Roger Zelazny trivia (anglicky)
Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení