79%

Jaroslav Žák

Jaroslav Žák
Jaroslav Žák
Národnost:ČeskáČeská
Narozen:28.11.1906 (Praha)
Zemřel:29.08.1960 (Praha)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Český prozaik, autor dramatických a satirických próz Jaroslav Žák se narodil roku 1906 v Praze do rodiny poštovního úředníka.

Po maturitě v roce 1925 na klasickém gymnáziu v Praze studoval Jaroslav Žák v letech 1925-1929 na Filozofické fakultě UK latinu a francouzštinu. Poté absolutoriu vyučoval na středních školách v Čechách i na Slovensku. Nejdéle působil na gymnáziu v Jaroměři.

Po 2. světové válce působil Jaroslav Žák jako spisovatel a scénárista Čs. státního filmu a stal se spisovatelem z povolání. Po únoru 1948 byl však jako nežádoucí autor (za politické satiry otiskované ve Svobodném slově, např. divadelní satira Čistka - 1947) umlčen, byl vyloučen ze Syndikátu českých spisovatelů. Deset let nesměl publikovat, překlady a drobnou publicistiku uveřejňoval pod cizími jmény.

Žák je autorem humorně laděných příběhů z prostředí trampského, školního a sportovního. Literární dráhu zahájil ve spolupráci s malířem Vlastimilem Radou třemi parodiemi, ve kterých s laskavým humorem ironizuje bezduché napodobování života trampů podle brakové četby (Budulínek a Matlafousek aneb Vzpoura na parníku Primátor Dittrich - 1930, Dobrodružství šesti trampů aneb Nové pověsti české - 1933) a gangsterskou a kriminální četbou (Z tajností žižkovského podsvětí - 1933). V pozdějším souborném vydání byly parodie nazvány Bohatýrská trilogie (1959). Ze studentského humoru čerpají prózy Študáci a kantoři (1937) a Cesta do hlubin študákovy duše (1938), založené na myšlence věčného boje studentů s profesory odtrženými od života. Obě prózy se staly podkladem pro filmové zpracování, první i pro zpracování divadelní. V době války tvořil tematicky uspořádané sbírky povídek (Vydržte až do finiše - 1939 aj.), některá politicko-satirická díla vyšla až po roce 1989 (Ve stínu Kaktusu - 1990, Konec starých časů - 1991, Na úsvitě nové doby - 1993).

Jaroslav Žák zemřel 1960 v Praze.

Zdroj:http://ld.johanesville.net/zak


Knihy

Počet knih: 6 

Období, ve kterém působil Jaroslav Žák

Moderní literatura » 20. století » 1. polovina » Česká literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Jaroslav Žák
Jaroslav Žák
Jaroslav Žák
Jaroslav Žák
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení