72%

Gary Snyder

Gary Snyder
Gary Snyder
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:08.05.1930 (San Francisco)
Věk:93

Životopis

Gary Snyder je známý jako básník, esejista, ekolog a buddhista. Narodil se roku 1930 v San Francisku. Odtud se ale jeho rodina odstěhovala na farmu v lesích ve státě Washinghton. Vyrůstal zde celé dětství, a tak není divu, že mu příroda přirostla k srdci.

Od roku 1948 začal studovat antropologii a mytologii na portlandské Reed College. Studiu se moc nevěnoval, hned první rok odjel do New Yorku a část roku strávil jako plavčík na moři. Však zájem o tento obor převládl a roku 1951 studium dokončil jako bakalář svobodných umění. Hned odjel pracovat do lesů v indiánské rezervaci ve Warm Springs jako odsekávač větví. Později pracoval jako strážce požárů na Crater Mountain v Kaskádových horách. Na podzim odjel do San Franciska, kde ho očarovala nenapodobitelná kulturní a společenská atmosféra.

Studium čínštiny, japonštiny a zenu jej přivedlo do Japonska roku 1956, kde s krátkými přestávkami pobyl deset let. V roce 1985 se Snyder stal profesorem na kalifornské univerzitě v Davisu.

Intenzivně se zajímal o buddhismus, šamanismus a přírodní kultury, což obohatilo jeho anarchistické odmítání centralistických způsobů vlády a dovedlo jej k vytvoření originální teorie života v soběstačném společenství, kterou si také mohl vyzkoušet v 70. letech v komuně na japonském ostrově Suwa-no-se a později tak žít v kalifornském společenství San Juan Ridge v pohoří Sierra Nevada.

Snyder obdržel v roce 1974 za sbírku Želví ostrov prestižní Pulitzerovu cenu. Napsal také velké množství esejů, které uváděly do souvislostí jeho básnickou tvorbu a náhled na kulturu, komunitní experimenty a životní prostředí. K nejznámějším sbírkám esejů patří Praxe divočiny (1990) nebo Místo v prostoru (1995).Zdroj:http://ld.johanesville.net/snyder


Knihy

Počet knih: 1 

Období, ve kterém působil Gary Snyder

Moderní literatura » 20. století » 2. polovina » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Gary Snyder
Gary Snyder
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení