81%

Bertolt Brecht

Bertolt Brecht
Bertolt Brecht
Národnost:NěmeckáNěmecká
Narozen:10.02.1898
Zemřel:14.08.1956

Životopis

Bertolt Brecht (10. února 1898 – 14. srpna 1956), rovněž Bert Brecht, narozen jako Eugen Berthold Friedrich Brecht (uvádí se varianty Bertholt i Berthold), byl německý dramatik, divadelní teoretik a režisér.
Příbuzenstvo
manželka
Helena Weigelová

Roku 1924 začal působit jako dramaturg u Maxe Reinhardta v Berlíně.

Roku 1928 se začal věnovat marxismu, který ho velmi ovlivnil.

Po nástupu A. Hitlera k moci (1933), žil postupně v Rakousku, Švýcarsku, Francii, Československu, Švédsku, Finsku a Dánsku (kde žil nejdéle), po vypuknutí druhé světové války žil krátce v Moskvě (tehdejším Sovětským svazem spíš jen projel), od roku 1941 v USA.

Do Německa (NDR) se vrátil v roce 1948, zde o rok později (1949) se svou ženou Helenou Weigelovou založil Berliner Ensemble a na této scéně realizoval principy epického divadla, ovlivněného komunistickou propagandou, která velmi brzy převážila.

Jeho dramata, zejména pozdější, byla ovlivněna především marxismem, dalším stylem který ho ovlivnil byl expresionismus (především v počátcích). I přes svou angažovanost se v mnohém vymykal trendům socialistického realismu po válce ve východoevropském bloku politicko-kulturní doktrínou striktně vyžadovanému. V jeho dílech se zpravidla vyskytuje sociální obžaloba, sarkasmus, víra ve schopnost divadla proměňovat myšlení diváků a přispívat tak ke změně poměrů. Dalším charakteristickým prvkem jeho tvorby jsou tzv. zcizovací efekty – tj. komentáře, verše, songy, atp. Základním úkolem těchto efektů je zabraňovat divákovi v čistě emocionálním podlehnutí zobrazovanému, ve ztotožnění se s postavami a v oživení divákovy schopnosti reflexe předkládaných obrazů a situací, což má vést k jeho aktivizaci.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 4 

Období, ve kterém působil Bertolt Brecht

Moderní literatura » 20. století » 1. polovina

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Bertolt Brecht
Bertolt Brecht
Bertolt Brecht
Bertolt Brecht
Bertolt Brecht
Bertolt Brecht
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení