82%

Josef Štefan Kubín

Josef Štefan Kubín
Josef Štefan Kubín
Oblíbené
V oblíbených
1
Pseudonym:Josef Jič
Národnost:ČeskáČeská
Narozen:07.10.1864 (Jičín)
Zemřel:31.10.1965 (Praha)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Josef Štefan Kubín byl středoškolský učitel, překladatel, folklorista a spisovatel. Celé jeho vlastní jméno znělo Josef Jan Nepomuk Kubín. Slovenské jméno Štefan přijal až v roce 1918, jednak aby se odlišil od jiného tehdy publikujícího Josefa Kubína a pak také ze sympatií ke Slovákům po vzniku společné republiky.
Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval moderní filologii (absolvoval v roce 1890), zaměřil se na francouzštinu. Přeložil do češtiny některá díla francouzské literatury (např. Píseň o Rolandovi) a je autorem několika jazykových příruček.
Po studiích se věnoval pedagogické činnosti postupně v několika českých městech a především významně přispěl české folkloristice svými záznamy lidové slovesnosti nejen z rodného Podkrkonoší, ale i některých jiných oblastí (např. Kladska). Jako folklorista a sběratel byl také především znám ve společnosti. Např. v politice se neangažoval, ale za zmínku stojí jeho podpis pod Manifestem českých spisovatelů z roku 1917.
Autoři textů o Kubínovi s oblibou uvádějí jako kuriozitu, že na poli autorské literatury debutoval ve svých 77 letech. A skutečně se to tak nějak dá formulovat, pokud nehledíme na básnické pokusy ze studentských let nebo tvorbu pro děti, která spíše spadá do okruhu sběratelské činnosti. Tímto Kubínovým debutem byl v roce 1941 první svazek tzv. jivínských rapsódií Hrozná chvíle. Jsou to prózy věnované rodnému Jičínu a jeho obyvatelům (Jivín je starší název Jičína). V této prozaické tvorbě Kubín pokračoval ještě čtyřmi svazky rapsódií a několika málo dalšími díly.
Jeho jazyk, podobně jako jazyk lidových vypravěčů, které vyhledával, je velice charakteristický a jadrný (dle některých kritiků vulgární). Jeho prózy jsou sice většinou krátké a mívají jasnou pointu, ale zároveň nejsou přímočaré. Vyprávění se různě větví a nechybí v něm absurdní situace a specifický a občas poněkud krutý humor. Pro tyto rysy svých textů bývá Kubín někdy srovnáván s Bohumilem Hrabalem.
J. Š. Kubín byl neobyčejně činorodý člověk a pro jeho práci mu bylo vyměřeno celých 101 let. Potkával se s Janem Nerudou a Jaroslavem Vrchlickým, zažil obě světové války i komunistický převrat a už za svého života se stal legendou a dočkal se řady poct nejen u nás (stal se např. čestným členem International Society for Folk Narrative Research).

Zdroj:1. Chaloupka, Otakar: Vypravěč J. Š. Kubín. Hradec Králové: Východočeské nakladatelství, 1966. 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/J


Knihy

Počet knih: 4 

Komentáře

Termín přidání komentáře28.8.2011 v 20:16
Různé zdroje uvádějí různá data úmrtí - 31.10., 1.11. a 25.11.
Přidat komentář

Fotografie

Josef Štefan Kubín
Josef Štefan Kubín
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení

Má v oblíbených

UživatelVloženo k oblíbeným