72%

René Goscinny

René Goscinny
René Goscinny
Národnost:FrancouzskáFrancouzská
Narozen:Paříž
Zemřel:Paříž

Životopis

René Goscinny (14. srpna 1926 Paříž – 5. listopadu 1977, Paříž) byl francouzský spisovatel a scenárista kreslených seriálů s postavou Asterixe.

Jeho otec, inženýr v chemickém průmyslu, pocházel z Polska a matka z Ukrajiny. V roce 1928 rodina přesídlila za prací do Argentiny. Goscinny vystudoval francouzské lyceum v Buenos Aires, poté krátce pracoval v New Yorku.

Po návratu do Francie počátkem 50. let 20. století se plně věnoval literární tvorbě. Společně s ilustrátorem Jean-Jacques Sempé vytvořili postavu malého Mikuláše (Le petit Nicolas) jehož příběhy zaznamenaly značný úspěch. Goscinnyho však nejvíce proslavily kreslené příběhy s postavičkami Asterixe, Obelixe a dalších Galů jež kreslil Albert Uderzo. Tyto příběhy byly přeloženy do více než stovky jazyků a patří k nejčtenějším dílům francouzské literatury.

K dalším jeho kresleným seriálům, které vznikaly současně, patří Lucky Luke, Iznogoud a jiné. Goscinny byl také šéfredaktorem časopisu kreslených seriálů Pilote a založil společně s A. Uderzem a Dargaudem studio kresleného filmu Studios Idéfix. V něm vznikla řada animovaných filmů jako např. Asterix a Kleopatra, Daisy Town, Daltonovi na výletě aj. Za svůj přínos kinematografii obdržel Goscinny posmrtně filmové ocenění Césara.


Zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Ren%C3%A9_Goscinny


Knihy

Počet knih: 20 

Období, ve kterém působil René Goscinny

Moderní literatura » 20. století

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

René Goscinny
René Goscinny
René Goscinny
René Goscinny
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení