97%

Dick Francis

Dick Francis
Dick Francis
Oblíbené
V oblíbených
1
Národnost:VelšskáVelšská
Narozen:31.10.1920 (Lawrenny)
Zemřel:14.02.2010 (Grand Cayman)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Dick Francis, původním jménem Richard Stanley Francis se narodil na Halloween v roce 31. Října 1920 v Lawrenny, Jižní Wales. Ve věku 15 let odešel Dick Francis ze školy Maidenhead County School a byl profesionálním lovcem talentů naverbován pro kariéru žokeje klasické steeplechase. Ve svém životě se Dick Frencis věnoval třem hlavním kariérám:
- Během války byl pilotem RAF
- Byl úspěšným žokejem
- Byl úspěšným spisovatelem detektivních románů.
Za války sloužil šest let v Royal Air Force, během druhé světové války, byl pilotem stíhacích a bombardovacích letadel, včetně Spitfire a Lancaster.
V roce 1947 se oženil se svou ženou Mary Margaret Brenchlyovou.
Po válce se stal Dick Francis, profesionálním žokejem, byl světovou celebritou Britského Národního Racing Hunt. Vyhrál více než 350 závodů, v letech 1953-1954 se stal šampionem Žokejů, V letech 1953 až 1957 byl žokejem jejího Veličenstva královny Elizabeth.
Francis jel osmkrát ve světově proslulém závodě Velká národní steeplechase, v roce 1956 málem závod vyhrál, jeho kůň, patřící královně matce Devon Loch, se pár metrů od vítězství náhle zhroutil.

Tento incident, který Dick Francis nazýval "vysokým a nízkým bodem své kariéry žokeje" byl pro něj impulsem, aby začal novou kariéru. Krátce po incidentu, literární agent John Johnson přesvědčil Dicka Francis o napsání autobiografie. V roce 1957, Francis utrpěl další vážný pád z koně a lékař mu doporučil skončit se závoděním.

Dick Francis dokončil svou autobiografii „Sport královen“ která byla zveřejněna o rok později a přijal pozvání stát se dopisovatelem London Sunday Express. Dick Francis pracoval jako sportovní korespondent 16 let.
Sportovní novinařina brzy vedla k psaní beletrie, což vedlo k sérii nejprodávanějších románů. Jeho první, román Smrt favorita (Dead Cert) byl zveřejněn v roce 1962. Jeho 36. román, Za trest (10 lb Penalty, 1997), byl zveřejněn v USA Sons GP Putnam v září 1997. Kromě jeho románů a autobiografii, Francis také zveřejnil biografii Lester Piggott, Život Žokeje, a osm povídek. Editoval (s Johnem Welcome) čtyři sbírky závodních příběhů, a přispěl do mnoha k sborníků a periodik.

Francisovy knihy jsou bestsellery v mnoha zemích, byly přeloženy do více než 30 jazyků, včetně všech evropských jazyků, japonština, korejština, Tchaj-wanu, Bantu, a několik dialektů Čínštiny.

Každý z jeho románů byl také ve Británii a Spojených státech nahrán na audiozáznam.

Dick Francis získal mnoho ocenění:

Řád britského impéria (1984, 2000),
Zlatá dýka Britské asociace detektivních autorů (1980)
Cartierova diamantová dýka za detektivní tvorbu (1990)
Tři ceny Edgara Allana Poea (1970, 1981, 1996) Dick Francis je jedinou osobou, které byla udělena prestižní cena více než jednou.

Dick Francis, a jeho manželka, Mary, která mu pomáhá při hledání námětů pro své knihy, žijí od roku 200 v Karibiku.

Zdroj:http://www.dick-francis.cz/zivotopis-dick-francis/


Knihy

Počet knih: 34 

Období, ve kterém působil Dick Francis

Moderní literatura » 20. století » 2. polovina » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Dick Francis
Dick Francis
Dick Francis
Dick Francis
Přidat fotografii

Odkazy

Termín přidání odkazu18.4.2011 v 16:18
http://www.dick-francis.cz
Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení

Má v oblíbených

UživatelVloženo k oblíbeným