95%

Ivan Landsmann

Ivan Landsmann
Ivan Landsmann
Národnost:ČeskáČeská
Narozen:Nový Jičín

Životopis

Ivan Landsmann je český spisovatel, původním povoláním horník. Jeho autobiografické knihy jsou psány živým stylem, postavy mluví autentickým ostravským dialektem a hornickým slangem.

Otec pracoval jako technický úředník v Tatře Kopřivnice, matka jako dělnice. Dětství prožil v Havířově-Šumbarku. Landsmann se učil na malíře pokojů, ale učení nedokončil. Později pracoval jako závozník a nastoupil na vojnu do Přáslavic u Olomouce.

Po dokončení povinné vojenské docházky pracoval šestnáct let na dole Antonín Zápotocký, nejdříve jako horník, později jako předák v geologickém průzkumu. Oženil se a měl dvě dcery. V červnu 1985 odjel za bratrem do Kanady a chtěl u něho zůstat. Po dvou měsících však musel Kanadu opustit. Na zpáteční cestě požádal při mezipřistání v Amsterdamu o politický azyl. Po těžkých začátcích bez znalosti holandštiny nebo angličtiny se seznámil s dalším českým emigrantem, písničkářem Jaroslavem Hutkou. Už v Kanadě začal s psaním zápisků. Na Hutkův popud pokračoval v psaní vzpomínek na práci v dole, zamýšlené z počátku hlavně jako terapie pro překonání traumat způsobených samotou a emigrací.

Náhodou se tak odkryl Landsmanův vypravěčský talent. Později získal v Holandsku politický azyl, také na přímluvu Josefa Škvoreckého, který ho po přečtení části deníku označil, v dopise zaslaném holandským úřadům, za předního českého spisovatele. Ještě v devadesátých letech žil autor v Holandsku. V roce 2001 se vrátil do České republiky a několik let se marně pokoušel získat české občanství a tím například právo na penzi. Nějaký čas pracoval u ostrahy v pražském knihkupectví.


Knihy

Počet knih: 2 

Období, ve kterém působil Ivan Landsmann

Moderní literatura » 20. století
Moderní literatura » 21. století

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Ivan Landsmann
Ivan Landsmann
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení