77%

Bernard Malamud

Bernard Malamud
Bernard Malamud
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:26.04.1914 (Brooklyn, New York, USA)
Zemřel:18.03.1986 (Manhattan, New York, USA)

Životopis

Bernard Malamud se narodil do rodiny ruských Židů, kteří emigrovali do Spojených států během velké hospodářské krize. Jeho rodiči byli Max a Bertha (rodné příjmení Fidelmanová) Malamudovi, původním příjmením Fidelmanovi. V roce 1917 na svět přišel jeho mladší bratr Eugene.

Po ukončení střední školy v Brooklynu se živil doučováním a následně nastoupil na City College of New York, na které získal bakalářský diplom (B.A.) v roce 1936. O šest let později, v roce 1942 ukončil Kolumbijskou univerzitu diplomovou prací týkající se Thomase Hardyho (M.A., magistr). Ze služby ve druhé svétové válce byl osvobozen, protože zůstal jediným, který podporoval ovdovělou matku. Nastoupil do Úřadu pro sčítání obyvatel ve Washingtonu, D.C., poté doučoval angličtinu v New Yorku ve večerních kurzech pro dospělé.

V roce 1949 nastoupil jako pedagog na Oregonskou univezitu, kde přednášel prvním ročníkům. Tuto zkušenost přenesl do svého románu Nový život (A new Life) z roku 1961. Protože nezískal titul Ph.D., nemohl přednášet specializované kurzy literatury pro vyšší ročníky a po mnoho let zůstal na úrovni asistenta. Během univerzitní praxe se tři dny v týdnu věnoval psaní a postupně se prosadil na poli americké literatury. V roce 1961 přestoupil z Oregonské univerzity na Bennington College ve Vermontu, kde již vedl semináře tvořivého psaní. Zde působil až do důchodu. V roce 1967 byl přijat za člena americké Akademie umění a věd.

Bernard Malamud se oženil, i přes nesouhlas rodičů, roku 1945 s Ann De Chiaraovou, dívkou římskokatolického vyznání a italskými předky. Z manželství vzešly dvě děti syn Paul (nar. 1947) a dcera Janna (nar. 1952), která napsala paměti svého otce v knize Můj otec je knihou (My Father is a Book).

Jeho vůbec první román The Natural z roku 1952 o basebalistovi byl zfilmován v roce 1984. Hlavní postavu ve snímku ztvárnil Robert Redford.

18. března 1986 umírá na infarkt myokardu ve svém bytě na newyorském Manhattanu. Pohřben je na hřbitově Mount Auburn v Cambridge ve státě Massachusetts.


Knihy

Počet knih: 3 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Bernard Malamud
Bernard Malamud
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení