88%

Václav Čtvrtek

Václav Čtvrtek
Václav Čtvrtek
Národnost:ČeskáČeská
Narozen:04.04.1911 (Praha)
Zemřel:06.11.1976 (Praha)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Václav Cafourek, známější pod pseudonymem Václav Čtvrtek, který v roce 1959 přijal za své občanské jméno (4. dubna 1911 Praha - 6. listopadu 1976 Praha), byl spisovatel pro děti a mládež, autor povídek, románů a her o současných dětech a populárních pohádkových příběhů. Je považován za pokračovatele klasiků českých pohádek jako je Josef Lada, Ondřej Sekora, Jan Drda. Některá svá díla napsal pod pseudonymy, například Huge Prattler, Poledne, Neděle nebo Málek.

Život a díloZa 1.světové války se rodina odstěhovala z Prahy k jeho dědečkovi do Jičína. V pozdějších letech v Praze vystudoval gymnázium, absolvoval kurz na obchodní akademii a na přání otce začal studovat práva, která však nedokončil, odešel po třech semestrech. Pak nastoupil jako úředník na okresním finančním ředitelství v Chebu a za 2.světové války pracoval jako finanční úředník v Praze.

Po osvobození začal spolupracovat s dětskými časopisy Brouček, Sedmihlásek, Vlaštovička, později Mateřídouška, Ohníček, Pionýr, Pionýrské noviny a s Čs. rozhlasem, kde se stal vedoucím vysílání pro děti a mládež.[1]. Od roku 1960 se plně věnoval literární činnosti, kdy psal hlavně pohádkové příběhy a knihy. Jejich děje umísťuje často na Jičínsko. V roce 1975 se stal čestným občanem města Jičína.

Největší ohlasy získaly jeho pohádkové knihy a příběhy, které byly adaptovány pro televizi (večerníčky). Ve spolupráci s Československou televizí vznikly animované seriály, např. Pohádky z mechu a kapradí, Maková panenka, Rumcajs, Víla Amálka a další.

Část své spisovatelské tvorby věnoval psaní jak klukovských příběhů, tak i dívčích románků i větších povídek umístěných do současnosti s pohádkovými motivy.

Některé z jeho prací jsou zařazovány do literatury science fiction.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 45 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Václav Čtvrtek
Václav Čtvrtek
Václav Čtvrtek
Václav Čtvrtek
Václav Čtvrtek
Václav Čtvrtek
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení