78%

Art Spiegelman

Art Spiegelman
Art Spiegelman
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:15.02.1948 (Stockholm, Švédsko)
Věk:75
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Mládí

Spiegelman se narodil ve Stockholmu židovským uprchlíkům Vladkovi a Anje Spiegelmanovým, kteří přežili koncentrační tábory Osvětim a Dachau. Měl staršího bratra Richieu, kterého rodiče za druhé světové války poslali do ghetta Sosnowiec-Środula k tetě Toshe. Když nacisté začali ghetto deportovat, Tosha otrávila sebe, svou dceru Bibi, neteř Lonia i Richieho.

V roce 1950 se rodina odstěhovala do USA, kde dvanáctiletý Spiegelmann objevil komiksové příběhy a sám začal kreslit, nejprve kopíroval jiné komiksy, posléze si je i sám vymýšlel. Vyrůstal v Rego Parku v Queens v New Yorku a promoval na Vysoké škole umění a designu na Manhattanu.

V zimě roku 1968 se nervově zhroutil. Poté co byl propuštěný z nemocnice, spáchala jeho matka Anja sebevraždu, aniž by nechala dopis na rozloučenou. Spiegelman o této události napsal čtyřstránkový příběh nazvaný Zajatec na planetě peklo (angl. Prisoner on the Hell Planet).
[editovat] Vydávání komiksů

Se svou pozdější ženou Françoise Mouly se seznámil roku 1975. Spolu začali v roce 1980 vydávat avantgardní magazín RAW, ve kterém bylo vedle děl talentovaných kreslířů jako Charles Burns a Gary Panter také publikované první velké Spiegelmanovo dílo Maus I: Příběh očitého svědka, též známé jako Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami. Spiegelman v něm podle vzpomínek svého otce vypráví, co jeho rodiče prožili v Polsku za války. Za Maus obdržel Spiegelman roku 1992 Pulitzerovu cenu jako první kreslíř komiksů. Druhý díl Maus II: A tady začalo moje trápení následoval roku 1992.
[editovat] Aktuální život

Roku 1992 byl přijatý Tinou Brown do The New Yorker, pro který pracoval deset let. Rezignoval několik měsíců po teroristickém útoku 11. září 2001.

Spiegelman ostře kritizuje vládu George W. Bushe. Roku 2005 ho Time Magazine zahrnul do stovky nejvíce vlivných lidí.[1] V současné době je na volné noze, pracuje v New Yorku. S manželkou a dvěma dětmi, Nadjou a Dashiellem, žije v centru Manhattanu.

Zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Art_Spiegelman


Knihy

Počet knih: 2 

Série - Maus

Maus I

1. díl

Maus I

Maus II

2. díl

Maus II

Období, ve kterém působil Art Spiegelman

Moderní literatura » 20. století » 2. polovina » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Art Spiegelman
Art Spiegelman
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení