73%

Erle Stanley Gardner

Erle Stanley Gardner
Erle Stanley Gardner
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:17.07.1889
Zemřel:12.03.1970
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Erle Stanley Gardner se narodil 17. července 1899 v Maldenu ve státě Massachusetts. Jeho otec byl důlní inženýr, takže se rodina často stěhovala. Erle vychodil střední školu v Palo Alto v Kalifornii, studoval práva na Valparaiské univerzitě ve státě Indiana a po tříleté praxi u právnické firmy složil advokátské zkoušky a otevřel si vlastní kancelář. Od roku 1911 do roku 1918 působil v kalifornském padesátitisícovém městě Oxnardu.

Potom pověsil na několik let právní praxi na hřebík a pracoval jako obchodní zástupce, neboť z prodeje pneumatik měl větší příjmy. Nicméně se mu zastesklo po právní praxi a roku 1921 nastoupil u advokátní kanceláře ve Ventuře, okresním městě severozápadně od Los Angeles. V té době začal psát povídky, aby vylepšil svou finanční situaci a měl dost peněz na cestování a jiné své záliby. Publikoval pod různými pseudonymy - Charles M. Green, Robert Parr, Kyle Corning, Les Tikay, Carleton Kendrake aj. Napsal stovky povídek - nejen detektivních, ale i westerny.

Roku 1933 vychází první z mnoha jeho právních případů - Případ sametových drápků (The Case of Velvet Claws).

Když vyšlo asi 15 "případů", rozhodl se nicméně zkusit další seriál s dvojicí soukromých detektivů Donaldem Lamem a Bertou Coolovou. První příběh vydal roku 1939 pod pseudonymem A. A. Fair. Tato dvojice byla neméně úspěšná, vystupuje celkem v 29 románech.

Bohužel 12. března 1970 po dlouhé nemoci zemřel.

A. A: Fair je pseudonym Erle Stanley Gardnera


Knihy

Počet knih: 85 

Série - Lam & Coolová

Série - Perry Mason

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Erle Stanley Gardner
Erle Stanley Gardner
Erle Stanley Gardner
Erle Stanley Gardner
Erle Stanley Gardner
Erle Stanley Gardner
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení