57%

Gaius Suetonius Tranquillus

Gaius Suetonius Tranquillus
Gaius Suetonius Tranquillus
Národnost:římská
Narozen:Hippo Regius, Alžírsko
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Gaius Suetonius Tranquillus (okolo 75 Hippo Regius, Alžírsko – 130 – 140) byl římský polyhistor.

Působil jako obhájce a učitel gramatiky. V letech 119 – 121 byl císařským tajemníkem, ale pro příliš blízký vztah s císařovnou upadl v nemilost a musel se vzdálit od dvora.

Dílo
* Prata, 10 knih encyklopedie. Zachovaly se pouze zlomky.
* De vita Caesarum, (česky Životopisy dvanácti císařů 1974), 8 knih, jednalo se o životopis prvních dvanácti římských císařů (tj. od Caesara po Domitiána - 96) zachoval se životopis prvních osmi císařů. Nejedná se ani tak o historické dílo jako spíš o sebrané vtipy a jiné historky o těchto císařích. Toto dílo je pro poznání dané doby důležité, bohužel se stalo vzorem pro historickou literaturu a tak se vlastně podílelo na úpadku římského dějepisectví. Tento styl životopisů se prosadil i do pozdější evropské literatury a prakticky až do baroka byl vzorem pro psaní životopisných děl.
* De viris illustribus, (česky O význačných literátech 1974) několikadílné literárně-historické dílo, které pojednávalo o literatuře a rétorice do císaře Domitiána. Z tohoto díla se zachovalo pouze několik zlomků, dílo je však známo z celé řady citací pozdějších autorů.

Suetonius napsal ještě celou řadu menších spisů (nejen latinsky, ale i řecky), ze kterých se většinou zachovaly jen zlomky. Tato díla však neměla větší význam.

Zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Suetonius


Knihy

Počet knih: 1 

Období, ve kterém působil Gaius Suetonius Tranquillus

Starověk » Klasická antická literatura » Latinská literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Gaius Suetonius Tranquillus
Gaius Suetonius Tranquillus
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení