90%

Ruth Bondyová

Ruth Bondyová
Ruth Bondyová
Národnost:IzraelskáIzraelská
Narozen:1923 (Praha)
Věk:99
Pohlaví:Žena Žena

Životopis

Ruth Bondyová (* 1923 v Praze) je izraelská novinářka, spisovatelka a překladatelka českého původu. Do hebrejštiny přeložila celkem přes čtyřicet českých knih.

Za války prošla koncentračním táborem Terezín a v Osvětimi Terezínským rodinným táborem. V červnu 1944 byla Ruth Bondyová převezena z Osvětimi na odklízení trosek v německém Hamburku. Konec války ji zastihl v Bergen-Belzenu. Po válce si našla práci u agentury United Press jako překladatelka z angličtiny. V roce 1948 se přihlásila se do československé brigády na pomoc Izraeli, do Izraele odešla na konci roku 1948.

V Izraeli je více známá jako novinářka, která měla v páteční příloze jednoho z nejčtenějších deníků Davar svoji pravidelnou rubriku. Ruth Bondy za svou práci novinářky dostala v Izraeli několik vyznamenání, byla první ženou – novinářkou, které byla udělena v Izraeli prestižní Sokolovova cena.

Do hebrejštiny přeložila nejen knihy Karla Čapka, Bohumila Hrabala, Dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška a knihy raného Milana Kundery, ale i třeba Jiřího Weise, nebo Fimfárum Jana Wericha. Žije ve městě Ramat Gan v Tel Avivské aglomeraci.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 3 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Ruth Bondyová
Ruth Bondyová
autorka ve 40. letech minullého století
autorka ve 40. letech minullého století
Ruth Bondyová
Ruth Bondyová
Ruth Bondyová
Ruth Bondyová
Přidat fotografii

Odkazy

Termín přidání odkazu5.8.2010 v 11:42
http://www.pametnaroda.cz/witness/clip/id/118
Paměť národa
Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení