64%

Osho

Osho
Osho
Národnost:IndickáIndická
Narozen:11.12.1931 (Kuchwada, Indie)
Zemřel:19.01.1990 (Pune, Indie)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Byl duchovní učitel, mistr, guru a filosof pocházející z Indie. Mimo jiné žil i ve Spojených státech. Přednášel v hindštině a angličtině. Jeho náhled na meditaci byl odlišný běžnému západnímu pohledu. Odlišoval meditaci od pouhé koncentrace. Zjednodušeně řečeno je meditace stavem bez rušivých myšlenek. Zavedl aktivní meditační techniky, zaměřené na potřeby západního člověka. V osmdesátých letech působil v USA, jím vytvořená komunita naplňovala znaky sekty. Jako kontroverzní osobnost se stal nežádoucím v celém západním světě. Osho zavedl celou řadu meditačních technik, jež pomáhají uvolnit se, oprostit se od stereotypů a navyklostí života, neuróz apod. Tyto jsou často doprovázeny speciální hudbou. Praktikují se v Oshových centrech na celém světě. Nejznámější je tzv. Dynamická meditace, jež je prováděna ráno. Dále Kundalini meditace se doporučuje praktikovat večer aj. Třebaže tyto techniky mají v názvu meditace, nejde vlastně o meditace ve vlastním smyslu slova, ale o o směs pohybu (tanec), odreagování, katarze, i vlastní 15 minutové meditace. Vlastní meditace, je teprve cílem těchto cvičení (ovšem i cvičení jiných směrů). Ta nastává sice ve stavu bez úsilí, ale nejdříve je třeba podle Osha hodně usilovat, dát do toho co nejvíce, aby mohla přijít ta „pravá“ meditace. V tzv. Oshových centrech se kromě těchto technik praktikují v hojné míře i jiná duchovní ap. cvičení, např. šamanské léčení, čínská cvičení, reiki apod.

V jednadvaceti letech dosáhl osvícení. Po studiích krátkou dobu přednášel na univerzitě, potom cestoval po celém světě. Na jednom místě vydžel zpravidla jen do té doby, než jej vláda příslušné země vyhnala, příliš úspěšně bořil moralistické hodnoty tradiční společnosti.
Osho sám žádnou knihu nikdy nenapsal, všechny jeho knihy jsou více či méně přesné přepisy záznamů přednášek, besed a promluv. Vždy přistupoval ke svým posluchačům individuálně, proto si v mnoha knihách protiřečí.
Nejnověji vycházejí knihy s tématickým výběrem jeho moudrostí. Tyto knihy jsou uspořádány jeho žáky.

Zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Osho


Knihy

Počet knih: 23 

Období, ve kterém působil Osho

Moderní literatura » 20. století » 2. polovina » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Osho
Osho
Přidat fotografii

Odkazy

Termín přidání odkazu9.8.2010 v 12:33
http://www.ranka.cz/karty/osho.htm#o_autorovi
Stránky, kde jsou všechny knihy autora s podrobnými informaceni
Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení