87%

Philip K. Dick

Philip K. Dick
Philip K. Dick
Oblíbené
V oblíbených
1
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:16.12.1928 (Chicago, Illinois)
Zemřel:02.03.1982 (Santa Ana, Orange County, Kalifornie)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Philip Kindred Dick (16. prosince 1928 Chicago, Illinois – 2. března 1982 Santa Ana, Orange County, Kalifornie) byl americký spisovatel science fiction.

Americký spisovatel, který svým ojedinělým stylem psaní upoutal nesčetné množství čtenářů po celém světě: on a jeho díla se stala doslova kultovními. Avšak jeho začátky nebyly lehké - jeho díla nebyla populární a nebyl o ně zájem a Dick žil v chudobě.

Narodil se 16. prosince 1928 v Chicagu. Přišel na svět příliš brzy, jako jedno z dvojčat, jeho sestra Jane po šesti týdnech zemřela. To ho ovlivnilo na celý zbytek života, zvláště pak poté co se mu matka po letech svěřila s tím že sestra umřela následkem nedostatečné mateřské péče. Dick později řekl: „Od svého dětství jsem měl pocit, že si matka myslí, že zemřelo to nepravé dítě“. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo pět let. Žil s matkou v Berkeley, kde vystudoval základní a střední školu. Na základní škole vydává svůj časopis Daily Dick a v roce 1941 se stává náruživým čtenářem science fiction. Svůj první román napsal ve čtrnácti letech, jmenoval se Return to Liliput a bohužel se nedochoval. Ze stejného roku pochází i první povídka „Le Diable“, která vyšla v Berkeley Daily Gazette. Také působil na Kalifornské univerzitě, kde působil ve školním rozhlase a pokoušel se o studium, čehož brzy zanechal, neboť se u něj projevily psychické problémy doprovázené závratěmi způsobenými střídavým strachem z uzavřených a otevřených prostor (později diagnostikované jako schizofrenie). Této nemoci se již za celý život nezbavil a kvůli ní vyzkoušel nesčetné množství drog.

Poté, co Dicka v roce 1949 nepřijali na vojenskou službu kvůli vysokému krevnímu tlaku, získal místo prodavače hudebnin, které mu vydrží až do roku 1952. Diky této práci se stává milovníkem vážné hudby, která mu mimo jiné pomáhá přemáhat jeho nemoc.

Jinak také režíroval pořad o klasické hudbě pro jedno kalifornské rádio. A později prodával knihy zaměřené na science fiction a fantasy.

Jeho první vydaná sci-fi povídka byla Beyond Lies The Wub (1952), již tam se objevuje jeho charakteristický ironický a občas i humoristický podtón. V Dickově tvorbě se často opakují témata rozdvojené osobnosti, co je to lidství, a hlavní hrdina, jenž je závislý na různých drogách.

„Skutečnost je to, co nezmizí když v to přestanete věřit.“ - Valis

Pro Dicka byla dráha spisovatele nejlepší možnou volbou, kromě toho že toužil psát, měl i chorobný strach z autorit a nadřízených.

Za svůj život napsal přes čtyřicet románů a pět povídkových sbírek. Celý život toužil psát hlavně realistické romány, ale neměl s nimi úspěch a vydavatelé mu je vytrvale vraceli, proto se zapsal do dějin hlavně jako fenomenální spisovatel science fiction. V roce 1963 získal i ocenění - cenu Hugo za dílo Muž z vysokého zámku. Za svůj život se stačil 4x oženit, po čtvrtém rozvodu na svatby zanevřel, vystřídal však daleko více žen, zajímavé je, že si vybíral stále mladší a mladší. Po roce 1978 se Dickovi konečně začíná dařit a stává se slavným a uznávaným spisovatelem, píše stále méně beletrie a stále více článků o podstatě vesmíru, jsou s ním uskutečňovány rozhovory, mimo jiné pro časopis Playboy, dohlíží také na natáčení filmu Blade Runner, jehož pracovní verzi má možnost zhlédnout v roce 1981. Dne 18. února 1982 je hospitalizován po srdeční mrtvici a 2. března téhož roku umírá ve věku 54 let.

O své životní dráze napsal: „Šel jsem na Kalifornskou univerzitu, ale nikdy jsem ji nedokončil. Hodně lidí kouřilo a četlo The Daily Cal a poslouchalo mé rady. Sci-fi jsem začal číst, když mi bylo jedenáct. Náhodou jsem si koupil výtisk Stirring Science Stories místo Popular Science. Nedokázal jsem se od toho odtrhnout, jen jsem se do toho pustil. Začal jsem se zajímat o literaturu… číst Joyce, Kafku, Steinbecka, Prousta, Dos Passose. Žil jsem v jedné místnosti bez kuchyně a psal krátké povídky. Oženil jsem se s dívkou, kterou jsem potkal v obchodě, kde jsem pracoval, koupil dům a kočku a začal prodávat SF a fantasy. Nechal jsem prodávání v hudebninách, stále ještě poslouchám Monteverdiho a Buxtehudeho, ale většinu času čtu Ibsena a píšu povídky.“

Dickova tvorba je poměrně často námětem filmařů, většinou se však jedná o volné adaptace povídek.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 35 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Philip K. Dick
Philip K. Dick
Philip K. Dick
Philip K. Dick
Philip K. Dick
Philip K. Dick
Philip K. Dick
Philip K. Dick
Přidat fotografii

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení

Má v oblíbených

UživatelVloženo k oblíbeným