77%

Ray Bradbury

Ray Bradbury
Ray Bradbury
Oblíbené
V oblíbených
1
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:22.08.1920 (Waukegan, Illinois, USA)
Zemřel:05.06.2012 (Los Angeles, California, USA)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Ray Bradbury je třetím synem manželů Leonarda a Esther Bradburyových. Jeho matka, jež pocházela ze Švédska, ho od dětství seznamovala s evropskou kulturou a také s řeckou, římskou a severskou mytologií. Ona sama velmi milovala filmové umění a tímto nadšením nakazila i svého syna. On sám pak svůj zájem dále rozšířil o divadlo, kouzelnická představení, cirkusy a komiksy, z nichž, i mnoho desetiletí později, často čerpával inspiraci pro své povídky.

Literatura Bradburyho provázela již od raného mládí. Ve svém rodném městě Waukegan trávil mnoho času v místní knihovně, jejíž motiv použil v roce 1962 při tvorbě své novely Tudy přijde něco zlého (orig. Something Wicked This Way Comes). Waukegan se ukrýval coby "Zelené město" (Green Town) i v dalších polo-autobiografických novelách Pampeliškové víno a Sbohem, léto, stejně jako v mnoha dalších dílech.

Když bylo malému Rayovi dvanáct let, přestěhoval se s rodinou do Tusconu v Arizoně. Strávil zde sice jen jediný rok, přesto však toto období považuje za jedno z nejkrásnějších a nejšťastnějších ve svém životě. A právě zde se pokoušel poprvé psát.

Rok na to se Bradburyovi stěhovali znovu, tentokráte do Los Angeles. Zde roku 1938 dokončil střední školu s pevným rozhodnutím stát se spisovatelem. Čtyři roky sbíral zkušenosti coby kamelot, noci trávil ve veřejné knihovně a ve volných chvílích přes den tvořil. V roce 1943 už se z něho stal spisovatel na plný úvazek, přispíval do mnoha časopisů svými povídkami, které nakonec vydal ve své první sbírce Dark Carnival (Temný karneval) roku 1947.

Jeho kariéru spisovatele skutečně nastartovalo až publikování sbírky povídek s názvem Marťanská kronika (1950) hlásící se k žánru filozofické science fiction. Povídky zobrazují první pokusy lidí ze Země o dobytí a osídlení Marsu. V díle se objevují Bradburyho vlastní názory a znepokojení nad budoucností lidskosti člověka. Objevuje se zde převládající úzkost Ameriky z atomové války, politických postojů cizích národů, reakcí proti rasizmu a cenzuře atd.

Po této sbírce následovala Ilustrovaná žena a po ní v roce 1953 novela 451 stupňů Fahrenheita, kterou mnozí považují za Bradburyho vrcholné dílo. Pojednává o budoucím světě, kde přísná cenzura nakonec vedla k úplnému zákazu psaného slova. Členové skupiny rebelů se pokusili zachránit historii a kulturu svého světa tím, že se učili zpaměti veškeré literární a filozofické knihy předtím, než byly spáleny.

Celkem Bradbury publikoval víc než 30 knih, téměř 600 povídek a nespočet básní, esejí a divadelních her. Bradburyho tvorba se nikdy neomezovala čistě na literaturu. Byl nominován na Cenu akademie za svůj animovaný film Icarus Montgolfier Wright a vyhrál cenu Emmy za svou televizní hru The Halloween Tree. Adaptoval 65 svých povídek pro televizní pořad Divadlo Raye Bradburyho. Byl kreativním konzultantem pavilonu Spojených států na Světovém veletrhu v New Yorku v roce 1964.
Oženil se roku 1947, od té doby žil v L. A. s početnou smečkou koček a se svou manželkou Margueritou, která bohužel roku 2003 zemřela. Vychoval čtyři dcery, díky nimž se stal osminásobným dědečkem.

Do dnešních dnů si Ray Bradbury nepořídil řidičské oprávnění a zarytě odmítá počítače a internet, k životu a psaní mu prý bohatě dostačuje telefon a psací stroj.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 21 

Období, ve kterém působil Ray Bradbury

Moderní literatura » 20. století » 2. polovina » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Ray Bradbury
Ray Bradbury
Ray Bradbury
Ray Bradbury
Ray Bradbury
Ray Bradbury
Ray Bradbury
Ray Bradbury
Ray Bradbury
Ray Bradbury
Ray Bradbury
Ray Bradbury
Ray Bradbury
Ray Bradbury
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení

Má v oblíbených

UživatelVloženo k oblíbeným