71%

Jaroslav Kvapil

Jaroslav Kvapil
Jaroslav Kvapil
Národnost:ČeskáČeská
Narozen:25.09.1868 (Chudenice)
Zemřel:10.01.1950 (Praha)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

PhDr. h. c. Jaroslav Kvapil (25. září 1868, Chudenice – 10. ledna 1950, Praha) byl český básník, dramatik, překladatel, libretista a divadelní režisér.
Narodil se jako syn lékaře 25. září 1868 v Chudenicích, okres Klatovy. Po vystudování gymnázia v rychlém tempu vystřídal studium lékařství, filologie a práv. Ještě v době studií publikoval své první básně ve Světozoru. Po ukončení studií se stal literárním a divadelním referentem Hlasu národa, později redaktorem Národních listů a časopisu Zlatá Praha.
Od roku 1900 se stal dramaturgem Národního divadla, o čtyři roky později se oženil s přední českou herečkou Hanou Kvapilovou rozenou Kubešovou. V roce 1906 se stal vrchním režisérem Národního divadla a v roce 1912 šéfem činohry. Od roku 1921 byl šéfem činohry Vinohradského divadla.
Po smrti své manželky se básnicky odmlčel, věnoval se pouze divadelní práci. V době prvé světové války vedl odboj českých umělců proti Rakousku-Uhersku a z jeho popudu vznikl Manifest českých spisovatelů, který hlásal národní samostatnost. Po vzniku republiky krátce pracoval na ministerstvu, ale nakonec se vrátil k divadlu. Rovněž za druhé světové války se hlásil k českému odboji, od roku 1944 byl vězněn v koncentračním táboře. V roce 1946 mu byl udělen titul Národní umělec za vynikající celoživotní tvorbu. Zemřel 10. ledna 1950 v Praze.
Je oslavován jako největší dramaturgická a režisérská osobnost našeho divadla.

Z jeho díla je nejznámější zdramatizovaná pohádka Princezna Pampeliška (1897), libreto k Dvořákově opeře Rusalka (1901). Významně se také podílel na překladu dramatika Ibsena a Björnsona.


Knihy

Počet knih: 2 

Období, ve kterém působil Jaroslav Kvapil

Moderní literatura » 20. století » 1. polovina » Literární moderna » Česká

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Jaroslav Kvapil
Jaroslav Kvapil
Jaroslav Kvapil
Jaroslav Kvapil
Jaroslav Kvapil
Jaroslav Kvapil
Jaroslav Kvapil
Jaroslav Kvapil
Jaroslav Kvapil
Jaroslav Kvapil
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení