71%

Miloš Macourek

Miloš Macourek
Miloš Macourek
Národnost:ČeskáČeská
Narozen:02.12.1926 (Kroměříž)
Zemřel:30.09.2002 (Praha)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Miloš Macourek byl básník, dramatik, autor pohádkových próz, filmový scenárista, režisér.

Miloš Macourek se narodil v Kroměříži v rodině právníka. V Místku studoval na reálném gymnáziu, ale studium nedokončil po uzavření školy gestapem v roce 1942. Krátce byl žákem hudebně dramatické školy v Ostravě, pak až do konce 2. světové války pracoval jako dělník.

Po osvobození pokračoval Miloš Macourek ve studiu na gymnáziu, v roce 1946 však školu opustil a odešel do Prahy. Pracoval v různých zaměstnáních - tiskárenský dělník, kulisák, administrativní úředník, redaktor v nakladatelství Máj, aj. Od roku 1950 působil na katedře literatury a umění v Ústřední škole ROH.

Od roku 1960 byl Miloš Macourek dramaturgem, pak scenáristou Filmového studiu Barrandov. Od počátku 80. let žil v Praze jako spisovatel z povolání.

Jako filmový pracovník Miloš Macourek hodně cestoval a to nejen do různých zemí Evropy, ale i do Ameriky, Afriky a Indie. Dojmy z těchto cest měly značný vliv na další vývoj a proměny jeho umělecké tvorby.

Macourkovy první literární pokusy spadají bezprostředně do poválečných let. V letech 1945 - 48 otiskoval vlastní verše a překlady nejprve v časopisech Středoškolák, později v Bloky kvartu, Mladých verších, Listech a Programu 47. Souhrnem těchto i pozdějších veršů je sbírka Člověk by nevěřil svým očím z roku 1958.

Od konce 50. let navázal Miloš Macourek autorskou spolupráci s některými malými scénami, především s Divadlem Na zábradlí.

Zdroj:www.spisovatele.cz


Knihy

Počet knih: 10 

Období, ve kterém působil Miloš Macourek

Moderní literatura » 20. století » 2. polovina » Česká literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Miloš Macourek
Miloš Macourek
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení