55%

Bruce Sterling

Bruce Sterling
Bruce Sterling
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:14.04.1954 (Austin, Texas, USA)
Věk:70
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Michael Bruce Sterling (* 14. dubna 1954, Brownsville) je americký spisovatel science fiction, jeden ze zakladatelů kyberpunku. Je proslulý svými romány a důležitou prací na sbírce Mirrorshades (česky Zrcadlovky, Laser-books, Plzeň 2000), která definovala kyberpunk jako samostatný žánr.

Spolu s Williamem Gibsonem, Rudy Ruckerem, Johnem Shirleym, Lewisem Shinerem a Pat Cadiganovou je považován za zakladatele pesimistického a zahořklého směru sci-fi jménem kyberpunk, který se poprvé objevil na počátku 80. let. Společně s W. Gibsonem napsal později román The Difference Engine (česky Mašina zázraků, Návrat 1999), v němž proslavili tzv. steampunk, velmi zjednodušeně řečeno kyberpunk odehrávající se ve světě průmyslové revoluce.

Jeho prvotina Involution Ocean (česky Oceán prachu, Winston Smith, Praha 1993) pojednává o světě jménem Nulakva, na němž se veškerá atmosféra drží v jediném, několik kilometrů hlubokém kráteru. Příběh popisuje loď plavící se po oceánu prachu na jeho dně, jejíž posádka loví stvoření, označovaná jako prašné velryby, která žijí pod hladinou.

Od konce 70. let psal Sterling sérii povídek, odehrávajících se ve vesmíru Tvárných/Mechanistů: Sluneční soustava je kolonizovaná, dvě největší frakce spolu vedou válku. Mechanisté hojně využívají technologie založené na výpočetní technice, Tvární ve velkém měřítku praktikují genetické inženýrství. Situace se komplikuje následným kontaktem s cizími civilizacemi. Lidstvo se nakonec rozdělí na mnoho poddruhů, z mnoha náznaků se můžeme domnívat, že velké množství z nich patrně Galaxii úplně opustí. Z tohoto světa taktéž pochází jeho patrně nejslavnější román Schismatrix, popisující životní dráhu Abelarda Lindsaye. Tento diplomat Tvárných je přinucen opustit svůj domov a stát se vyvržencem. Sledujeme vítězství a prohry tohoto zdatného manipulátora, konfrontovaného se Sterlingovým složitým světem. Povídky o Tvárných/Mechanistech lze nalézt ve sbírce Crystal Express a společně s románem Schismatrix jako součást knihy Schismatrix Plus (česky Schismatrix plus, Laser-books 2006).

Působí jako editor fanouškovských periodik a jeho komentáře k aktuálnímu dění se pravidelně objevují na internetu.

Roku 2003 byl jmenován profesorem na European Graduate School, kde vyučuje letní intenzivní kurzy na téma média a design.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 6 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Bruce Sterling
Bruce Sterling
Bruce Sterling
Bruce Sterling
Bruce Sterling
Bruce Sterling
bruce sterling
bruce sterling
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení