79%

Jiří Grygar

Jiří Grygar
Jiří Grygar
Národnost:ČeskáČeská
Narozen:17.03.1936 (Heinersdorf, Německo)
Věk:84
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Jiří Grygar je autorem více než stovky odborných prací (předmětem jeho výzkumu jsou fotometrie a spektroskopie hvězd, meziplanetární hmota a astročásticová astrofyzika) i celé řady populárně naučných knih a vzdělávacích pořadů. Napsal též mnoho článků v novinách či na internetu a často vystupuje v rádiu a televizi.

Od roku 1966 každý rok sestavuje přehled nejdůležitějších astronomických objevů uplynulého roku pod názvem Žeň objevů, který prezentuje na přednáškách a následně zveřejňuje tiskem (nejprve v časopise Říše hvězd, později Kozmos).
[editovat] Členství a předsednictví v organizacích

Jiří Grygar je místopředsedou Učené společnosti ČR (v letech 2004 – 2008 byl jejím předsedou),vicepresidentem Evropské rady skeptických organizací (ECSO), členem čestné rady České křesťanské akademie (sekce přírodních a technických věd), členem výboru Českého klubu skeptiků SISYFOS a polním hejtmanem Spanilé jízdy Ebicykl. Je také předsedou Českého organizačního výboru Mezinárodního roku astronomie 2009.

V letech 1992 – 1998 byl předsedou České astronomické společnosti. V průběhu Mezinárodního astronomického kongresu v Praze (2006) byl šéfredaktorem kongresových novin Dissertatio cum Nuncio Sidereo III. Podobnou funkci vykonával i během minulého pražského astronomického kongresu (1967).
Jiří Grygar (* 17. března 1936, Heinersdorf (Pruský Jindřichov), Německo, dnes Dziewiętlice, Polsko) je český astronom a astrofyzik. Je významným českým popularizátorem vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za což získal celou řadu ocenění, včetně ocenění od UNESCO (Kalinga 1996).[editovat] Ocenění

Jiří Grygar získal za svoji vědeckou ale především popularizační činnost mnoho cen. Je také čestným předsedou České astronomické společnosti.

Byla po něm pojmenována planetka (3336) Grygar, objevená 26. října 1971.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 5 

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Jiří Grygar
Jiří Grygar
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení