52%

Alain Robbe-Grillet

Alain Robbe-Grillet
Alain Robbe-Grillet
Národnost:FrancouzskáFrancouzská
Narozen:18.08.1922 (Brest)
Zemřel:18.02.2008 (Caen)
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Alain Robbe-Grillet [Rob grije] (18. srpna 1922 Brest – 18. února 2008, Caen) byl francouzský spisovatel a literární teoretik a filmový režisér, jeden ze zakladatelů nového románu.

Robbe-Grillet střední školu vystudoval v Brestu. Během druhé světové války pracoval v německé továrně na tanky. Po válce studoval v Paříži vysokou zemědělskou školu se zaměřením na tropické a subtropické (nebo přesněji koloniální) zemědělství, po jejím absolvování (1945) pracoval v národním statistickém a ekonomickém ústavu, kde se zabýval výzkumem hormonů. Působil rovněž na Martiniquu a v Západní Indii, kde se věnoval kultivaci banánu, čehož později využil ve své literární kariéře.

Od roku 1955 působil jako poradce prestižní francouzské knižní edice Les Editions de Minuit. Od té doby se věnuje literatuře a filmu, při této činnosti ještě přednášel na několika vysokých školách nejen v Evropě, ale i v USA.

Svůj první román, Un régiside, napsal Robbe-Grillet už na konce 40. let, ale kniha byla publikována až v roce 1949. Jeho první vydanou knihou byl detektivní román Les Gommes (česky Gumy) z roku 1953, který jej okamžitě zařadil mezi vůdčí osobnosti tzv. nového románu. Ve stejném duchu vznikly i jeho další práce, romány La Jalousie (česky Žárlivost) z roku 1957, který Vladimir Nabokov nazval nejlepším románem století, a Dans le Labyrinte z roku 1959. V roce 1963 vydal teoretickou stať o umění románu Pour un Nouveau Roman (česky Za nový román). Přestože La Jalousie znamenala pro francouzského nakladatele značný finanční neuspěch, byla v brzké době přeložena do řady cizích jazyků.

Robbe-Grillet napsal několik filmových scénářů. Nejznámějším z nich je L'Année dernière à Marienbad (česky Loni v Marienbadu) natočený v roce 1961.

V roce 1975 vytvořil spolu s malířem René Magrittem knihu La Belle captive, ve které se propojuje Robbe-Grilletův text a Magrittovy kresby.

Poslední knihou Alaina Robbe-Grilleta je detektivní román se špionážní zápletkou La Reprise, odehrávající se v poválečném Berlíně.

Alainu Robbe-Grilletovi byly uděleny čestné doktoráty univerzit ve Washingtonu a New Yorku. Je rytířem Řádu česné legie za zásluhy v oblasti umění a literatury. V roce 2004 vstoupil do prestižní Francouzské akademie.

Jeho manželkou byla francouzská spisovatelka Catherine Robbe-Grilletová.


Knihy

Počet knih: 8 

Období, ve kterém působil Alain Robbe-Grillet

Moderní literatura » 20. století » 2. polovina » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Alain Robbe-Grillet
Alain Robbe-Grillet
Alain Robbe-Grillet
Alain Robbe-Grillet
Alain Robbe-Grillet
Alain Robbe-Grillet
Alain Robbe-Grillet
Alain Robbe-Grillet
Alain Robbe-Grillet
Alain Robbe-Grillet
Alain Robbe-Grillet
Alain Robbe-Grillet
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení