82%

Vlastimil Vondruška

Vlastimil Vondruška
Vlastimil Vondruška
Oblíbené
V oblíbených
1
Pseudonym:Jan Alenský
Národnost:ČeskáČeská
Narozen:09.05.1955 (Kladno)
Věk:68
Pohlaví:Muž Muž

Životopis

Je český historik, publicista a spisovatel (především historických detektivních příběhů). Jako podnikatel patří k předním českým výrobcům kopií historického skla. Kromě literatury patří mezi jeho zájmy horolezectví, kterému se aktivně věnoval více než dvacet let.

Po absolvování kladenského gymnázia roku 1974 začal studovat historii a národopis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kterou ukončil roku 1979. Poté působil v Československé akademii věd v Ústavu pro etnografii a folkloristiku, kde roku 1983 ukončil svou vědeckou aspiranturu. V letech 1983 až 1989 pracoval v Národním muzeu, od roku 1986 jako ředitel jeho historické části.
Od roku 1990 se Vlastimil Vondruška věnuje podnikání. Společně s manželkou Alenou, která je teoretikem uměleckého řemesla, autorkou řady výtvarných návrhů a sklářských realizací a rovněž publicistkou, založil roku 1997 v Doksech sklárnu Královská huť, jejíž produkce je zaměřena jednak na výrobu kopií historického skla dle originálů z muzejních sbírek, jednak na barevné hutní sklo dle vlastních autorských návrhů. Huť také sponzoruje mnohé kulturní akce a za tuto činnost obdržel Vlastimil Vondruška roku 1999 ocenění od ministra kultury České republiky Pavla Dostála.
Literatuře se Vlastimil Vondruška věnuje s přestávkami od mládí. Dosud napsal více než padesát vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, mnoho knih vědeckých a populárně naučných, více než dvacet historických románů pro dospělé (některé z nich pod pseudonymem Jan Alenský) a několik knih pro mládež. Přízeň širokého čtenářstva si získal především sérií detektivních knih z doby vlády Přemysla Otakara II., ve kterých je skvěle vykreslen život v tehdejší době, mentalita lidí a atmosféra středověku vůbec. Hlavní postavou příběhů je vzdělaný a čestný rytíř a královský prokurátor Oldřich z Chlumu, který jako správce hradu Bezděz má také pravomoc vyšetřovat a trestat hrdelní zločiny v okolí.
Vlastimil Vondruška rovněž spolupracuje s Českým rozhlasem v němž pravidelně představuje zajímavé události z českých dějin a života lidí ve středověku.

Zdroj:Wikipedia


Knihy

Počet knih: 77 

Série - Hříšní lidé Království českého

Anděl smrti

30. díl

Anděl smrti

Série - Husitská epopej

Série - Křišťálový klíč

Série - Letopisy královské komory

Komentáře

Termín přidání komentáře18.8.2015 v 19:20
Autorovi texty se čtou velice dobře a když spojí své síly s nakladatelstvím MOBA, tak je úspěch zaručen.
Přidat komentář

Fotografie

Vlastimil Vondruška
Vlastimil Vondruška
Vlastimil Vondruška
Vlastimil Vondruška
Vlastimil Vondruška
Vlastimil Vondruška
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení

Má v oblíbených

UživatelVloženo k oblíbeným