58%

Jacqueline Carey

Jacqueline Carey
Jacqueline Carey
Národnost:AmerickáAmerická
Narozen:09.10.1964 (Highland Park, Illinois, USA)
Věk:55
Pohlaví:Žena Žena

Životopis

Americká autorka fantasy Jacqueline (Ann) Careyová se narodila 9. 10. 1964 v Highland Park, stát Illinois. V roce 1986 dokončila studia psychologie a anglické literatury, poté krátce pracovala v londýnském knihkupectví, cestovala po Skandinávii i po zbytku Evropy a přitom přemýšlela, jakému oboru se bude v budoucnu věnovat. Po návratu do USA se začala věnovat psaní, zatímco si našla zaměstnání na místní vysoké škole. Po publikování několika povídek a esejů následoval profesionální debut s teoretickou studií andělů - Angels: Celestial Spirits in Legend & Art (1997). Kratší práce publikuje dnes pouze sporadicky. Žije poblíž Saugatucku ve státě Michigan se svou dlouholetou partnerkou Julií Abelovou. Nedávno opustila vysokoškolské zaměstnání (pracovala jako vedoucí uměleckého střediska) a začala se zcela věnovat psaní.
Značnou pozornost čtenářů i kritiky vzbudila ambiciózním románovým debutem, jenž se stal základem trilogie Kushiel: Kushiel's Dart (2001), Kushiel's Chosen (2002) a Kushiel's Avatar (2003). Jde o působivý příběh dívky, která byla již jako dítě prodána do nevolnictví a ve službách tajemného šlechtice se naučí historii, teologii, politice, cizím jazykům a umění poskytovat rozkoš, mimo to však i umění pozorovat, zapamatovat si a analyzovat. Díky tomu se z ní stane nádherná kurtizána a neméně talentovaná špiónka. Historicky laděný epos plný vzrušujících a poutavých detailů přinesl radost snad každému oddanému čtenáři fantasy žánru. Následovala dvoudílná epická fantasy Sundering: Banewreaker (2004) a Godslayer (2005), v níž se jeden ze sedmi bohů brání vyplnění proroctví, jež by mělo vést k jeho smrti a tím i k ukončení dlouhotrvající vzpoury proti ostatním členům panteonu. Jak už to bývá, spory mezi božstvy jsou vedeny prostřednictvím „obyčejných" smrtelníků, kteří se tak stávají pouhými šachovými figurkami v bitvě nesmrtelným mocností. Do světa úvodní série se vrátila ve volně navazující trilogii Kushiel's Legacy, z níž dosud vyšly pouze první dva svazky Kushiel's Scion (2006) a Kushiel's Justice (2007).
Jacqueline Careyová dnes patří mezi nejzajímavější autorky fantasy žánru a vzhledem k tomu, že je stále ještě na samém začátku spisovatelské kariéry, bude jistě zajímavé, čím vším nás v budoucnu překvapí.

Zdroj:http://www.daemon.cz/autor/6072/carey-jacqueline


Knihy

Počet knih: 3 

Období, ve kterém působil Jacqueline Carey

Moderní literatura » 21. století » Světová literatura

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář

Přidat komentář

Fotografie

Jacqueline Carey
Jacqueline Carey
Jacqueline Carey
Jacqueline Carey
Přidat fotografii

Odkazy

Zatím nebyl vložen žádný odkaz

Přidat odkaz

Hodnocení

HodnoceníUživatelČas hodnocení